12bz BIP
Aktualności
Poniedziałek, 18 czerwiec 2018 r.
24.01.2017
Ponad trzystu żołnierzy Błękitnej Brygady ćwiczy wspólne działania taktyczne z holenderskimi żołnierzami w trakcie ćwiczenia „ Bison Drawsko 2017”

 

23 stycznia br. na poligonie drawskim  rozpoczęły się największe od 15 lat ćwiczenia holenderskiej armii. Z  żołnierzami z Holandii,  Stanów Zjednoczonych,  Niemiec, Belgii, Estonii i Kanady współdziałają pododdziały 3 batalionu  piechoty zmotoryzowanej Błękitnej  Brygady pod dowództwem podpułkownika Krzysztofa Dudy oraz żołnierze z innych  jednostek Wojsk Lądowych.

Podczas uroczystego rozpoczęcia miedzynarodowego szkolenia  kierownik ćwiczenia "Bido17" generał brygady Jan  Swillens przypomniał, że to największe ćwiczenia, jakie jego żołnierze przechodzą od 15 lat. „Oczywiście prowadzimy wiele operacji, nasi żołnierze są w tej chwili na misjach w Iraku, Mali czy Afganistanie, ale w Holandii jest za mało miejsca, by przeprowadzić ćwiczenia na taką skalę, na poziomie brygady. Drawsko idealnie się do tego nadaje” – powiedział gen. Swillens. Jak podkreślił, głównym celem „Bison Drawsko 2017” jest przećwiczenie przez brygady działań ofensywnych i defensywnych. – Do drugiej połowy lutego będziemy trenować wiele różnych elementów, między innymi reagowanie na zagrożenia hybrydowe – zapowiadał dowódca holenderskiej 43 Brygady Zmechanizowanej." Trzeci batalion jest bardzo dobrze przygotowany do szkolenia z sojuszniczymi armiami. Każda okazja do ćwiczeń jest dobra. Szczególnie na poligonie drawskim, gdzie są ku temu możliwości"  - potwierdził słowa holenderskiego dowódcy  pułkownik Piotr Trytek, dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej.

Wśród 4500 ćwiczących żołnierzy jest:  3500 Holendrów z 43 Brygady Zmechanizowanej, 600 Polaków-  głównie z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina oraz 9 Brygady Kawalerii Pancernej z kompanią czołgów, a także pododdziały przeciwlotnicze, piloci z samolotami Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Niemcy wysłali do Drawska 150 żołnierzy, m.in. z oddziałów inżynieryjnych, w ćwiczeniach bierze także udział 50 Kanadyjczyków, 250 Amerykanów, 50 Estończyków i 30 Belgów.

 Żołnierze podczas działań taktycznych wykorzystują  kilkaset sztuk sprzętu, m.in. kołowe transportery opancerzone Boxer  i KTO Rosomaki, bojowe wozy piechoty CV90, niemieckie czołgi Leopard 2A6  i polskie czołgi PT-91, pojazdy rozpoznawcze Fenek, armatohaubice Panzerhaubitze 2000 i amerykańskie samobieżne haubice Paladin. Organizatorem manewrów „Bison Drawsko 2017 ” , które potrwają do drugiej połowy lutego,  są holenderskie siły zbrojne.

Źródło: strona internetowa polska-zbrojna.pl, Radio Szczecin.