12bz BIP
Aktualności
Sobota, 21 kwiecień 2018 r.
30.01.2017
Około 50 tysięcy złotych zebrali organizatorzy Balu Charytatywnego na rzecz Weteranów, który 28 stycznia br. odbył się na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
 
12 Brygada Zmechanizowana jest jednym z największych skupisk żołnierzy rannych i poszkodowanych w misjach zagranicznych, dlatego w sobotni wieczór 28 stycznia br. już drugi raz na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie zorganizowano bal, aby zebrać środki na dalszą pomoc dla nich. Sobotni bal charytatywny zorganizowano przez „Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju” oraz 12 Brygadę Zmechanizowaną. Priorytetowym przeznaczeniem balu było przeprowadzenie licytacji wielu unikatowych przedmiotów oraz loterii fantowych. Zgromadzone środki finansowe będą dedykowane na turnusy rehabilitacyjne dla rannych i poszkodowanych żołnierzy.

Wśród licznych darczyńców znaleźli się m.in. Prezydent RP Andrzej Duda (przekazał miedzioryt), Prezes Rady Ministrów Beata Szydło (długopis i pióro), Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch (pióro), Podsekretarze Stanu w MON Bartłomiej Grabski i Tomasz Szatkowski (ryngraf i pistolet skałkowy), Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek (rakieta tenisowa Marcina Matkowskiego), Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz (regionalne pióro, nóż do listów, poszetka i moneta), Prezes PZPN Zbigniew Boniek (koszulka Kamila Glika) i wielu innych.Szczytny cel balu charytatywnego cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego oprócz żołnierzy Garnizonu Szczecin partycypowali w nim również żołnierze różnych jednostek wojskowych, byli żołnierze szczecińskiej „Dwunastki”, funkcjonariusze różnych służb mundurowych Garnizonu, a także przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych.

„Inicjatywa ta wzięła się z potrzeby serca. 12 Brygada jako uczestnik wielu misji posiada w swoich strukturach bardzo dużą grupę żołnierzy, którzy zostali w jakikolwiek sposób ranni lub poszkodowani w trakcie realizacji kilku misji. Razem z Prezesem Klocem postanowiliśmy, aby pomóc tym żołnierzom. Dzięki zgromadzonym licznym środkom możemy skierować na różne turnusy rehabilitacyjne nie tylko żołnierzy ze Szczecina i okolic, ale również z całej Polski” – podsumował jeden z organizatorów balu generał brygady Dariusz Górniak. W trakcie sobotniego balu swoimi refleksjami podzielił się również Dowódca „Błękitnej” Brygady pułkownik Piotr Trytek. „Byłem uczestnikiem dwóch misji. Najpierw w 2006 roku byłem w Iraku, później w Afganistanie. Wielu moich kolegów i znajomych jest weteranami i potrzebują wsparcia, pomocy. Nawet z tego powodu uważam, że powinienem się zaangażować w tą inicjatywę” – powiedział pułkownik Trytek. „Tak duża frekwencja na dzisiejszym balu potwierdza silne relacje społeczeństwa z wojskiem w Szczecinie, natomiast zgromadzone środki pozwolą pomóc wielu żołnierzom” – podsumował Prezes „Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju” Tomasz Kloc.


Tekst: por. Błażej Łukaszewski
Zdjęcia: 12BZ , st.chor. Artur Walento