12bz BIP
Aktualności
Poniedziałek, 18 czerwiec 2018 r.
03.02.2017
Szczecin. W piątek, 3 lutego br. na placu apelowym Błękitnej Brygady słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 159 elewów I turnusu służby przygotowawczej.

 

Uroczystość, która odbyła się w koszarach 12 Brygady Zmechanizowanej zgromadziła mieszkańców miasta oraz rodziny i najbliższych elewów, którzy do Szczecina przybyli z różnych zakątków kraju. Rangę aktu „żołnierskiego ślubowania” podkreślił udział byłego dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej generała brygady Dariusza Górniaka, przedstawicieli władz samorządowych i lokalnych Szczecina,  środowisk kombatanckich a także duchowieństwa.

Najważniejszym punktem piątkowej uroczystości było złożenie przysięgi wojskowej przez elewów służby przygotowawczej. Zaszczytu złożenia ślubowania na sztandar 12 Brygady Zmechanizowanej  dostąpili:  szeregowy elew  Sebastian Wodkowski, szeregowy elew Michał Ciuba, szeregowy elew Jakub Stellmacher i szeregowy elew Gracjan Jankowiak. Po wypowiedzeniu słów Roty Przysięgi Wojskowej błogosławieństwa żołnierzom udzielił ksiądz kapelan porucznik Radosław Mazur.W okolicznościowym przemówieniu  pułkownik Piotr Trytek  podkreślił znaczenie i wagę złożonego przez żołnierzy ślubowania- „Przysięgając  wyraziliście gotowość do służenia Narodowi z którego wyrośliście. Niech nie opuszcza Was świadomość , że jesteście spadkobiercami Tych, którzy na przestrzeni dziejów i w czasach nam współczesnych, poświęcili swoją młodość Naszej Ojczyźnie, płacąc nieraz najwyższą cenę” . Dowódca Błękitnej Brygady zapewnił Rodziny żołnierzy, że synowie są pod dobrą i fachową  opieką profesjonalnych żołnierzy, których umiejętności zostały sprawdzone nie tylko na poligonach ale także w misjach poza granicami kraju. Na zakończenie swojego wystąpienia pułkownik Trytek podziękował rodzicom za „…trud włożony w wychowanie synów na prawych obywateli, którzy założyli żołnierski mundur, by w razie potrzeby krwi ani życia nie szczędzić”.W imieniu nowo zaprzysiężonych żołnierzy głos zabrał szeregowy elew Kacper Maślach, który wyraził dumę ze złożenia przysięgi oraz zapewnił, że on  sam jak i jego koledzy dołażą wszelkich starań, by sprostać  wypowiedzianym na sztandar Błękitnej Brygady słowom Roty.

Za osiąganie najlepszych wyników w szkoleniu i dyscyplinie podczas pierwszego etapu służby przygotowawczej dowódca Błękitnej Brygady wyróżnił urlopami i  listami gratulacyjnymi szeregowych elewów: Pawła Brdaka, Marcina Szostaka, Kamila Białka, Mateusza Piotrowskiego, Jakuba Igrasa, Tomasza Wojtowicza, Arkadiusza Śleckiego, Krzysztofa Popińskiego, Marcina Sękowskiego, Gracjana Jankowiaka, Daniela Jałoszyńskiego, Patryka Pytlaka, Adriana Junga, Michała Żytkiewicza, Mateusza Posackiego, Kamila Damratha, Adama Steca i Kacpra Maślacha.  W ceremonii uhonorowania najlepszych elewów uczestniczyli również rodzice wyróżnionych żołnierzy, którzy z rąk dowódcy Błękitnej Brygady  otrzymali kwiaty oraz podziękowania za rodzicielski trud w wychowanie synów. Przed rozpoczęciem  defilady  wydarzyło się coś , co dla wielu było zaskoczeniem. Mianowicie szeregowy elew Paweł Brdak  oświadczył się swojej narzeczonej.

Po zaręczynach  goście i rodziny żołnierzy  wysłuchali  koncertu  w wykonaniu Orkiestry Wojskowej ze Szczecina , pod batutą tamburmajora  starszego chorążego sztabowego Mariusza Sekulskiego.Następnie, na komendę dowódcy uroczystości majora Romana Owczarka do swojej pierwszej „prawdziwej” defilady ruszyły zwarte kolumny pododdziałów żołnierzy służby przygotowawczej. Po zakończeniu uroczystości  odbyło się spotkanie pułkownika Trytka z Rodzicami, a później wszyscy elewi  wraz z najbliższymi  opuścili koszary Błękitnej Brygady  i udali się do rodzinnych domów na swoje pierwsze przepustki i urlopy. Po powrocie  do Szczecina czeka ich kolejny etap kilkumiesięcznego  szkolenia wojskowego.