12bz BIP
Aktualności
Poniedziałek, 18 czerwiec 2018 r.
15.05.2017
W dniu święta Błękitnej Brygady żołnierze służby przygotowawczej otrzymali broń, a żołnierze najlepszego plutonu w szkoleniu bojowym medale za zwycięstwo w zawodach na szczeblu centralnym.

 

Uroczyste wręczenie atrybutu każdego żołnierza odbyło się w wyjątkowej oprawie, bo i dzień 15 maja - oficjalna data Święta 12. Brygady Zmechanizowanej - jest wyjątkowy. Po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości majora Romana Owczarka  i podniesieniu na maszt  Flagi Państwowej dowódca  Błękitnej Brygady pułkownik Piotr Trytek  złożył życzenia z okazji Święta dla wszystkich  żołnierzy  12 Brygady Zmechanizowanej. 

W swoim krótkim wystąpieniu dowódca brygady  podkreślił olbrzymie znaczenie i wagę poniedziałkowej uroczystości : „Za chwilę otrzymacie  broń, która dla każdego żołnierza jest symbolem waleczności, dyscypliny i męstwa. Symbolizuje oddanie i wierność Ojczyźnie, a także zaufanie, jakim obdarza Was polskie społeczeństwo. Pełniąc służbę przygotowawczą w Błękitnej Brygadzie bądźcie mężni, bo jak mawiał patron naszej brygady generał broni Józef Haller –   Być mężnym, a być żołnierzem polskim to jedno. Waleczność naszego żołnierza jest odwiecznie polska -  Pamiętajcie o tym każdego dnia, dumnie nosząc mundur i godnie wypełniając swoje obowiązki”. Na zakończenie swojego wystąpienia pułkownik Piotr Trytek życzył elewom II turnusu służby przygotowawczej  wytrwałości  podczas dalszych etapów szkolenia i uporu w zgłębianiu tajników służby wojskowej.
 
Następnie odbyła się ceremonia wręczenia broni dla  delegacji żołnierzy służby przygotowawczej. Zaszczytu otrzymania broni z rąk dowódcy Błękitnej Brygady dostąpili szeregowi elewi: Andrzej Krziżok, Adam Belski, Krystian Mąka, Patryk Wiśniewski, Patryk Weber, Wojciech Wiatr ,Adrian Zmysłowski i szeregowy elew Piotr Matusiak. Po zakończeniu szkolenia elewi będą mogli wstąpić w szeregi Wojska Polskiego jako żołnierze wojsk operacyjnych, wojsk obrony terytorialnej, narodowych sił rezerwowych czy stanowić rezerwy osobowe. Szkolenie II turnusu służby przygotowawczej potrwa do 31 sierpnia br.

Również w tym wyjątkowym dniu – w dniu Święta Błękitnej Brygady - żołnierze najlepszego plutonu zmotoryzowanego w szkoleniu bojowym na szczeblu Wojsk Lądowych  otrzymali medale za zajęcie I miejsca w zawodach użyteczno-bojowych, które na przełomie marca i kwietnia odbyły się w poznańskim Centrum. W imieniu dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej medale dla żołnierzy 1 batalionu Legionów Błękitnej Brygady wręczył szef szkolenia dywizji pułkownik Dariusz Machula w asyście dowódcy Błękitnej Brygady.