12bz BIP
Aktualności
Poniedziałek, 18 czerwiec 2018 r.
18.09.2017
W koszarach Błękitnej Brygady ppłk Mariusz Ostapiak uroczyście wręczył broń żołnierzom służby przygotowawczej.
Dzisiejsza uroczysta zbiórka rozpoczęła się od złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości majora Arkadiusza Kochańskiego dowódcy Błękitnej Brygady w zastępstwie ppłk Mariuszowi Ostapiakowi. Szef szkolenia 12 Brygady Zmechanizowanej w swoim krótkim wystąpieniu podkreślił olbrzymie znaczenie jakie dla żołnierza, jego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa jego towarzyszy, a w konsekwencji bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej ma dzisiejsza uroczystość.

Następnie odbyła się ceremonia wręczenia broni dla  delegacji żołnierzy służby przygotowawczej. Z rąk dowódcy Błękitnej Brygady atrybut żołnierza otrzymali szeregowi elewi:  Kacper Sieńko, Piotr Śrudka, Mariusz Dreliszak i Damian Kalina. Uroczystą zbiórkę zakończyła defilada pododdziałów 12 Brygady Zmechanizowanej i służby przygotowawczej.

Szkolenie trzeciego turnusu  służby przygotowawczej w 2017 roku potrwa do 22 grudnia br. Po jego zakończeniu, ochotnicy zasilą szeregi Narodowych Sił Rezerwowych, a pozostali - wyszkolone rezerwy osobowe. Dla najlepszych żołnierzy służba w NSR może być przepustką do zawodowej służby wojskowej.

Służba przygotowawcza - to oferta dla osób, które dotychczas nie odbyły szkolenia wojskowego a chciałyby je odbyć w trybie ochotniczym. Służbę przygotowawczą mogą pełnić zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Polega ona na uczestnictwie w szkoleniu wojskowym pozwalającym zdobyć umiejętności do objęcia pierwszego stanowiska służbowego w ramach ochotniczej służby na przydziale kryzysowym w Narodowych Siłach Rezerwowych oraz umożliwia ubieganie się o powołanie do zawodowej służby wojskowej.