12bz BIP
Aktualności
Piątek, 17 sierpień 2018 r.
30.10.2017
30. października br. kompania wsparcia 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej „Legionów”/ 12. Brygady Zmechanizowanej przyjęła na wyposażenie elementy Kompanijnego Modułu Ogniowego – „RAK”
Do kompanii wsparcia trafiło 8 moździerzy RAK oraz 4 wozy dowodzenia. Pozostały sprzęt będzie przekazywany sukcesywnie. Ten, którym już dysponuje brygadowy pododdział wsparcia ogniowego pozwala na rozpoczęcie intensywnego szkolenia załóg i dowódców, a w niedługim czasie uzyskania gotowości do działań bojowych. Podczas oficjalnej uroczystości przyjęcia Kompanijnego Modułu Ogniowego do Błękitnej Brygady obecni byli: Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej – Michał Jach, oraz Dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej – gen. dyw. Rajmund T. Andrzejczak. Dowódcą uroczystości był Zastępca Dowódcy 1 bpzmot - major Michał Kostrubiec.
W przemówieniu Dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej podkreślił, że Błękitna Brygada jest pionierem w zakresie użytkowania nowego sprzętu:- „to, że 12 Brygada Zmechanizowana otrzymuje sprzęt najwyższej klasy jest wyrazem zaufania do doświadczenia i fachowości służących tutaj żołnierzy. Dzisiejszy dzień jest dniem szczególnym dla żołnierzy Błękitnej Brygady, jest to dowód na to, że Polska Armia się zmienia, modernizuje a tym samym otrzymuje najlepsze wyposażenie.”

Czteroosobowe obsługi moździerzy RAK i inni żołnierze modułu ogniowego rozpoczęli poznawanie nowego sprzętu na długo zanim trafił do naszej jednostki. Dowódca kompanii wsparcia – porucznik Marcin Kónikowski: –„ latem odbyliśmy półtora miesięczne szkolenie u producenta uzbrojenia w Hucie Stalowa Wola. Zajęcia teoretyczne i praktyczne polegały głównie na zapoznaniu się z budową nowego sprzętu oraz z zasadami jego obsługi i eksploatacji. Podczas kursu uczestnicy przekonali się, że otrzymują do użytkowania uzbrojenie na wskroś nowoczesne na miarę XXI wieku.”

Należy zwrócić uwagę, że żołnierze Błękitnej Brygady jako jedyni w Polsce podczas szkolenia w Nowej Dębie wykonali strzelanie z całego modułu moździerzy RAK. Moździerz samobieżny RAK kalibru 120mm na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Rosomak ułatwi współdziałanie z kompaniami zmotoryzowanymi. Zastosowany w module ogniowym system kierowania ogniem TOPAZ pozwoli na wykonywanie zadań ogniowych w znacznie krótszym czasie,
co z korzyścią wpłynie na zdolność bojową Brygady.

Zdjęcia i tekst: por. Bartłomiej Kulesza