12bz BIP
Aktualności
Piątek, 17 sierpień 2018 r.
13.05.2018
2 stargardzki batalion saperów 12 Brygady Zmechanizowanej podczas odsłonięciu pamiątkowej tablicy
13 maja br. delegacja z 2 stargardzkiego batalionu saperów w składzie: dowódca 2bsap -  podpułkownik Mirosław Zyber oraz starszy podoficer dowództwa batalionu- straszy chorąży Andrzej Stradomski wraz z pocztem sztandarowym w składzie: podporucznik Krzysztof Sławinowski, kapral Marcin Gątarek, kapral Krystian Górski uczestniczyła w uroczystej mszy świętej w intencji kaniowczyków, którzy polegli i zostali zamordowani w latach 1918-1945. Msza ta odbywała się w ramach święta pułkowego 2. Pułku Saperów Kaniowskich, która w tym roku była połączona z obchodami 100. Rocznicy bitwy pod Kaniowem. Wybuch II wojny światowej zakończył istnienie 2. Pułku Saperów Kaniowskich ale jego tradycje w 1940 roku przejął 2. Kaniowski Batalion Saperów z 2. Dywizji Strzelców Pieszych, którego tradycje obecnie kultywuje 2. stargardzki batalion saperów.
2. Pułk Saperów Kaniowskich corocznie 11 maja na pamiątkę bitwy pod Kaniowem obchodził swoje święto pułkowe.
W tym roku przypada 100. rocznica bitwy pod Kaniowem, w której saperzy II Korpusu Polskiego zasłynęli swoim męstwem i odwagą. Obchody miały szczególny wymiar gdyż podkreślały także 100. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. „Bitwa pod Kaniowem w 1918r. była przykładem męstwa, ofiarności i poświecenia żołnierzy saperów, którzy tak jak całe rzesze Polaków dążyli do odz yskania niepodległości. Dzisiejsze wojska inżynieryjne, saperzy, to zupełnie inne wojsko, inne struktury, inne wyposażenie, inne procedury. Ale jedno z naszymi poprzednikami, których tradycje z dumą kultywujemy, mamy wspólne – służba społeczeństwu i umiłowanie Ojczyzny” – powiedział dowódca batalionu dziękując za zaproszenie na uroczystość.
Podczas uroczystej mszy świętej w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Puławach (dawnym kościele puławskich kaniowczyków) dowódca batalionu podpułkownik Mirosław Zyber wraz z wnukiem jednego z kaniowczyków starszym sierżantem Piotrem Dąbrowskim odsłonili pamiątkową tablicę z nazwiskami 62. saperów z 1. Kompanii 13. batalionu 2. Pułku Saperów Kaniowskich, którzy oddali życie za ojczyznę w latach 1918-1920. Jest to rekonstrukcja treści oryginalnej tablicy z 1926r., która zaginęła we wrześniu 1939 r. Organizatorem uroczystości była parafia pw. Matki Bożej Różańcowej, Związek Strzelecki im. 15 Pułku Piechoty ,,Wilków” Armii Krajowej oraz Związek Oficerów Rezerwy RP Okręg Lubelski, który od 2014 roku współpracuje z batalionem i corocznie jego członkowie: pan Zbigniew Kiełb oraz pan Lech Marczak biorą udział w obchodach Dnia Sapera. To oni wraz z Rafałem Baciagiem ufundowali wspomnianą tablicę, którą merytorycznie opracował rekonstruktor 2. Pułku Saperów Kaniowskich pan Zbigniew Kiełb.
Udział żołnierzy, a także sztandaru batalionu w wyżej opisanych uroczystościach stał się symbolem pamięci, podkreślił znaczenie tradycji jakie przejął 2 stargardzki batalion saperów 12 Brygady Zmechanizowanej oraz jest jednym
z przedsięwzięć upamiętniających 100-lecie odzyskania niepodległości.

Tekst: szer. Judyta Młynarczyk 2bsap/12BZ
Zdjęcia: archiwum 2bsap/12BZ