12bz BIP
Aktualności
Piątek, 17 sierpień 2018 r.
01.06.2018
W piątek, 1 czerwca br. na Placu Apelowym 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie, uroczystą przysięgę wojskową złożyli żołnierze kompanii szkolnych służby przygotowawczej.

Po miesiącu intensywnego szkolenia nadszedł ten jeden dzień, którego znaczenie dobrze zna każdy żołnierz. Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej wzniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza, jest wyrazem patriotyzmu oraz najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Aktu uroczystego zaprzysiężenia żołnierzy dokonał pułkownik dypl. Artur Blicharski. Uroczystość tego dnia rozpoczęła się od złożenia meldunku  Zastępcy Dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej przez dowódcę uroczystości – majora Macieja Paula. Następnie przed stojącymi żołnierzami przemaszerował poczet flagowy w składzie: podporucznik Grzegorz Jaciuk, starszy kapral Mateusz Berliński, kapral Dawid Jastrzębski.
Podczas, gdy rozbrzmiewały słowa Hymnu Państwowego, poczet flagowy dokonał podniesienia Flagi Państwowej na maszt. Następnie pułkownik Artur Blicharski przywitał zaproszonych gości, a po słowach przywitania nadszedł czas na kulminacyjny moment uroczystości. Elewi kompanii szkolnych z dumą na twarzach powtarzali słowa roty przysięgi wojskowej. „Ja żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam…”  Żołnierze, którzy w pierwszym okresie szkolenia uzyskali najwyższe wyniki otrzymali z rąk Zastępcy Dowódcy Brygady listy gratulacyjne, a ich rodzice gratulacje i podziękowania. Zaszczytu uroczystego złożenia przysięgi wojskowej na Sztandar 12BZ otrzymali: szer. elew Dominik Gruszka, szer. elew Tomasz Gojtowski, szer. elew Kamil Rozmiarek, szer. elew Dawid Jastrzębski.
Defilada pododdziałów zakończyła oficjalną część uroczystości tego dnia. Żołnierze przemieścili się na stołówkę, by przed wyjazdem do domów zjeść wspólny posiłek. Podczas, gdy żołnierze przygotowywali się do opuszczenia bram jednostki, ich rodziny i znajomi mieli okazję zobaczyć statyczny pokaz sprzętu znajdującego się na wyposażeniu Błękitnej Brygady. Żołnierze chętnie odpowiadali na liczne pytania oglądających. Po złożeniu przysięgi wojskowej i zakończeniu uroczystości, elewi udali się do domów na zasłużone przepustki. Za kilka dni wrócą do jednostki, aby szkolić się dalej i doskonalić wojskowe rzemiosło pod okiem doświadczonej kadry dowódczej.

Tekst: por. Bartłomiej Kulesza
Zdjęcia: chor. Ryszrd Królak

                                                                                                                                                                                                                                                            Zdjęcia