12bz BIP
Aktualności
Poniedziałek, 16 lipiec 2018 r.
19.06.2018
Wywiad ze starszym szeregowym Maciejem Milasem- kierowcą- ratownikiem 2bsap/12BZ, najlepszym kierowcą 12SDZ, a także zdobywcą wysokich miejsc w konkursach na szczeblu Wojsk Lądowych
Jak długo służy Pan na stanowisku kierowca?

Po ukończeniu zasadniczej służby wojskowej w 2009 roku zostałem wyznaczony na stanowisko kierowcy. Do 2011 roku służyłem na kompanii pontonowej jako kierowca. Od 2011 roku służę w strukturach Patrolu Rozminowania nr 3 na stanowisku kierowca- ratownik.

Proszę opowiedzieć jakie zadania wykonuje pan na co dzień podczas swojej służby?

Praca w Patrolu Rozminowania nie należy do łatwych, jest to związane z dużą dyspozycyjnością i licznymi wyjazdami, o każdej porze dnia. Ponadto mój etat jest związany z zabezpieczeniem medycznym w sytuacji zagrożenia życia jako ratownik. Oprócz tego bardzo ważna jest dbałość o sprzęt, który musi być ciągle sprawny i w gotowości do użycia.

Ostatnio zdobył Pan II miejsce w konkursie „Najlepszy Kierowca Wojsk Lądowych 2018 roku”. Proszę opowiedzieć jak się Pan do niego przygotowywał?

Przygotowania polegały głównie na powtórzeniu wiadomości z przepisów ruchu drogowego, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, budowy i eksploatacji sprzętu, zasad udzielania pierwszej pomocy . Do konkurencji praktycznych nigdy się nie przygotowywałem i uważam, że najlepszą praktykę mam na co dzień podczas wykonywania swoich zadań.

Czy można powiedzieć, że prowadzenie samochodu to Pana pasja?


Zdecydowanie tak. Staram się to robić najlepiej jak potrafię. Jak byłem małym chłopcem lubiłem się bawić samochodami i majsterkować przy samochodzie razem z tatą. Cieszę się, że wojsko dało mi taka możliwość żeby połączyć pracę z tym co lubię. Staram się być bardzo dobrym kierowca zarówno w pracy jak i życiu prywatnym. Wiadomo, że nie wszystkie sytuacje drogowe można przewidzieć. Nigdy nie wiadomo, kto siedzi za kierownicą w aucie jadącym po przeciwnej stronie. Ale na pewno jestem odpowiedzialnym kierowcą.

Jakie cechy według Pana powinien mieć  dobry kierowca?


Dobry kierowca powinien być przede wszystkim opanowany, nie powinny mieć na niego wpływ zachowania innych kierowców w ruchu drogowym. Oprócz tego powinien cechować się postawa odpowiedzialności. W sytuacjach zagrażających powinien szybko reagować i mieć umiejętność przewidywania zachowań w ruchu drogowym.

Proszę opowiedzieć w jakich konkursach brał Pan udział dotychczas.

W 2010 roku pierwszy raz zostałem wytypowany jako najlepszy kierowca i reprezentant batalionu na zawody w 12 Dywizji Zmechanizowanej. Wtedy zająłem VI miejsce i było dla mnie ogromnym sukcesem móc rywalizować z najlepszymi kierowcami z innych jednostek. Spodobała mi się forma konkursu oraz możliwości sprawdzenia swoich umiejętności. W kolejnych latach jako najlepszy kierowca batalionu przystępowałem do kolejnych konkursów zbliżając się do szczebla Wojsk Lądowych. W 2016 roku zająłem II miejsce na szczeblu Wojsk Lądowych  a w 2017 roku III miejsce. W tym roku czyli w 2018 zająłem także wysokie bo II miejsce, uzyskując tytuł „Najlepszy kierowca Wojsk Lądowych 2018 roku”. Od 2012 roku uczestniczyłem w konkursach Wojsk Lądowych zbliżając się do podium. Jestem coraz bliżej zwycięstwa. We wrześniu br. po raz III wezmę udział w konkursie na najlepszego kierowcę Sił Zbrojnych. Jest to dla mnie duże wyzwanie i szansa na wygraną. W poprzednich latach nie udało mi się stanąć na podium dlatego liczę, że w tym roku moja forma będzie jeszcze wyższa.

Jak się udaje Panu utrzymać tak wysoki poziom wyszkolenia?

Moja receptą na sukces jest po prostu praktyka. Dzięki licznym wyjazdom służbowym mogę się ciągle szkolić i doskonalić swoje umiejętności. Zwycięstwa w konkursach są dla mnie wyróżnieniem. Cieszę się, że mogę w ten sposób reprezentować swój batalion na zewnątrz i przynosić w ten sposób dumę moim przełożonym. Wszystko to składa się na to, że chcę być jak najlepszy i zajmować wysokie miejsca.

Jakie są Pana plany zawodowe na przyszłość?

Bliższe plany są związane oczywiście z konkursem, który czeka mnie we wrześniu. A te dalsze są związane z możliwością dostania się na szkołę podoficerską.

Gratulujemy sukcesów i życzymy powodzenia w rywalizacji na szczeblu Sił Zbrojnych oraz spełnienia planów na najbliższą przyszłość.

Tekst i zdjęcia: szer. Judyta Młynarczyk 2bsap/12BZ