12bz BIP
Aktualności
Piątek, 17 sierpień 2018 r.
25.07.2018
23 i 24 lipca br. w Błękitnej Brygadzie, zostały przeprowadzone egzaminy dla żołnierzy służby przygotowawczej, kończące okres szkolenia podstawowego.

 

Zaliczenie rozpoczęło się od sprawdzianu z wychowania fizycznego. Podciągnie na drążku, bieg 10x10, skłony tułowia, czy marszobieg na dystansie 3 kilometrów, to konkurencje, z którymi przyszło się zmierzyć młodym adeptom sztuki wojskowej. - Normy, które zaliczali elewi, były normami dla żołnierzy zawodowych. Tym bardziej jestem usatysfakcjonowany, że młodzież dała radę – powiedział komendant OSP mjr Maciej Paul.  Po zakończonym egzaminie sprawnościowym odbyła się część teoretyczna. Pytania z zakresu musztry, regulaminów, budowy karabinka KBS Beryl, to tylko niektóre zagadnienia, jakie pojawiły się na poniedziałkowym teście.
 
Strzelanie szkolne nr 2 z karabinka, było pierwszym punktem kontrolnym pętli taktycznej wtorkowego egzaminu. Po zakończeniu prowadzenia ognia, elewi - w kilkunastoosobowych grupach - udawali się na kolejne podpunkty nauczania. Ustawianie pojedynczej miny, czołganie ze skrzynką amunicji, nawiązanie łączności, czy udzielnie pierwszej pomocy przedmedycznej to niektóre z zadań jakie postawiono młodym żołnierzom. – Widać, że elewi mają chęci, posiadają wiedzę i wykonują zagadnienia z dużym zaangażowaniem. Na egzaminie kończącym szkolenie podstawowe, widać efekty trzymiesięcznej pracy. Mam nadzieję, że przełoży się to na wyniki – stwierdził komendant OSP mjr Maciej Paul.

Pętle taktyczną zakończyło nocne strzelanie. Po szkoleniu podstawowym żołnierze rozpoczną szkolenie specjalistyczne, w ramach którego zdobędą wiedzę oraz umiejętności praktyczne, wymagane dla danej specjalności wojskowej. Błękitną Brygadę opuszczą wraz z końcem sierpnia.


Tekst i zdjęcia: szer. Piotr Pytel